Kā izsoles princips nodrošina augstāko cenu par mežu

Kā izsoles princips nodrošina augstāko cenu par mežu

Kāpēc izsole?

Meža izsoles princips ir līdzīgs kā slavenajās pasaules izsolēs — „Christie’s”, „Sotheby’s” u. c. — tiek noteikta sākumcena, pircēji izdara solījumus un paaugstina cenu. Uzvar tas, kurš līdz paredzētajām izsoles beigām piedāvā augstāko cenu. Tad ar ko šī izsole atšķiras no citām? Kā tās princips var nodrošināt augstāko cenu par mežu? Varbūt vienkāršāk un drošāk ir pašam pārdot savu mežu?

Mežsaimniecības tirgus ir pietiekami plašs. Piemēram, meži pārklāj 33,3 % no Lietuvas teritorijas un pēdējos gados meža platība ir pieaugusi vēl par 2 %. Tas liecina, ka Lietuvas meži tiek kopti un efektīvi kārtoti. Koksne ir viens no pieprasītākajiem izejmateriāliem, ko izmanto gan iekšējā tirgū, gan eksportam uz kaimiņvalstīm, tostarp uz tālo Ķīnu. Runājot par Latviju, šī valsts ir viena no mežiem bagātākajām valstīm Eiropā. Latvijā meži aizņem aptuveni 3,2 milj. ha, respektīvi 52 % no visas teritorijas. Valdošās ir skujkoku audzes (priežu audzes veido 48 %, egļu audzes — 21 %), bērzu audzes veido 24 %, un citi lapu koki — aptuveni 7 % no visiem mežiem. Gada pieaugums ir aptuveni 11,7 milj. m3.

Tomēr, nevis mežsaimniecības tirgus potenciāls, bet tieši otrādi — vēlme atrisināt šā tirgus problēmas privātajam meža īpašniekam vislabvēlīgākajā veidā sekmēja mūsu izsoles izveidi. Tā ir kļuvusi par pirmo privāto mežu izsoli Lietuvā. Tajā strādā tirdzniecības un mežsaimniecības profesionāļi, kuriem ir ievērojama pieredze šajās jomās. Viņu galvenais mērķis ir attīstīt caurskatāmu komercdarbību mežsaimniecības jomā un palīdzēt cilvēkiem pārdot viņu mežu par augstāko cenu vai radīt iespēju ērti un ātri nopirkt vēlamo mežu.

Meža izsoles principa priekšrocības

Būtu grūti noliegt, ka meži ir reāls un taustāms ieguldījums, ko nespēj ietekmēt nekāda krīze. Šā iemesla dēļ ļoti bieži krāpnieki mēģina iedzīvoties uz mežu īpašnieku rēķina — uzpērk mežus daudz lētāk par to patieso vērtību, un vēlāk pārdod par īsto cenu. Tā notiek, jo daudzi cilvēki neprot precīzi novērtēt savu mežu un noteikt precīzu sava meža vērtību. Ja caur mežu tek upīte, ir cita ūdenstilpe vai izveidojusies nogāze, vai tajā prieku rada sēņošana — neļaujiet sevi apmānīt. Vai zinājāt, ka cirtes atļauts veikt 200 m attālumā no upes vai ezera, un daudz sēņu mežā nozīmē, ka tas ir aizaudzis un nav sakopts? Šādi faktori, par kuriem vien retais iedomājas, ietekmē meža cenu. Meža tirdzniecības speciālisti, kas strādā meža izsolē, to lieliski pārzina. Viņi ir ieinteresēti pārdot jūsu mežu, jo tas ir viņu darbs un iztikas avots.

Uzņēmumi, kas pērk mežu, privātam pārdevējam tieši nekad nemaksās tādu summu, kādu viņš varētu iegūt, pārdodot to izsolē. Mūsu izsolē reģistrējušies uzņēmumi ir godīgi, uzticami un maksātspējīgi. Tāpēc varat būt mierīgi un droši, ka pircējs nekur nepazudīs ar jūsu naudu. Ļoti svarīgi, ka izsoles rīkošana meža īpašniekam ir pilnīgi bez maksas, viņam nav jāsaskaņo ar notāru vai jākārto dažādi dokumenti — jūsu vietā visu izdarīs šīs jomas profesionāļi, kuri zina, kā konkrētajā laikā darbojas tirgus, kā precīzi aprēķināt meža cenu, un, galvenokārt, kā neļaut sevi apkrāpt. Turklāt izsole ir ļoti laba ar to, ka, pat atrodoties citā valstī, ir iespējams nopirkt mežu svešā valstī. Izsoles menedžeri kārto dokumentus attālināti, tāpēc īpašniekiem nav jāuztraucas par to, ka, iespējams, viņi dzīvo pilnīgi citā valstī.

Atšķirības starp izsoli un citiem meža uzpircējiem

Atšķirības FOROS meža izsolē Meža uzpircēji, kaimiņi u. c.
Pārstāv meža īpašnieka intereses
Pērk mežu
Pircēji cīnās savā starpā, paaugstinot cenu
Īpašniekam bez maksas
Mežs tiek nopirkts par augstāko cenu
Drošs un caurskatāms darījums

Tātad ir svarīgi, lai jūs neapkrāptu un varētu pārdot savu mežu par tā reālo cenu. Lai arī Lietuvā un Latvijā ir daudz organizāciju un uzņēmumu, kas palīdz meža pārdevējiem pārdot savu mežu, tomēr neviens no tiem neuzņemas saistības pret meža pircējiem vai pārdevējiem. Tas nozīmē, ka, mēģinot pārdot savu mežu ar šo organizāciju vai uzņēmumu starpniecību, jūs varat arī nepārdot savu mežu. Mūsu izsolē meža pircēji, kuri gandrīz visi ir maksātspējīgi un godīgi uzņēmumi, saprātīgi piedāvājot cenu par noteiktu mežu, apņemas to arī nopirkt. Turklāt izsole Lietuvā, un, iespējams, arī Latvijā vēl arvien ir vienīgā šāda veida izsole, kas ar savu caurskatāmību un darbības principiem neatpaliek no pasaules līmeņa izsolēm. Apmierinātu meža īpašnieku atsauksmes  

Veiksmīgas izsoles